DIF DM-ugen folder sig ud i Herning fra 20-23. juni, og fra fredag den 21. juni til og med søndag vil den erfarne sportsvært Heidi Frederikke være at finde i midtbyen, hvor hun sparker weekenden til DIF DM-ugen i gang med den officielle åbning. Til åbningen vil de 41 sportsgrene, der skal afholde danmarksmesterskaber være repræsenteret, hvor atleter og frivillige vil blive hyldet, og der vil være musikalsk indslag.
"Jeg glæder mig helt vildt til at blive en del af det her fantastiske arrangement, som DM-ugen er. Det er jo et arrangement, der på mange måder indeholder alt det som sport og idræt kan nemlig at samle folkeligheden. Jeg synes det er sjovt, når folk kan komme tæt på sporten på den her måde," fortæller den tidligere TV2-vært.
Heidi Frederikke har tidligere været vært for TV2 Sportens OL-dækning, og selvom DIF DM-ugen ikke størrelsesmæssigt er i samme skala, så trækker hun alligevel tråde mellem de to events.
"Selvom London og Herning ikke helt er det samme, så glæder jeg mig til at opleve den der form for OL-stemning, når man kører så mange sportsgrene og forskelligheder ind under samme paraply, og det gælder både atleter og tilskuere. Det fede ved DM-ugen, som også sker til et OL, det er, at de mindre sportsgrene får en masse opmærksomhed og eksponering. Til DM-ugen håber jeg især, at nogle af de store sportsgrene som cykling kan være med til at promovere de mindre sportsgrene, og det er også det, der gør DM-ugen helt speciel," siger Heidi Frederikke.